استفاده از ساعت داخلی گیاهان برای توسعه کشاورزی

استفاده از ساعت داخلی گیاهان برای توسعه کشاورزی

دانشمندان کشف کرده اند که گیاهان مانند انسان ها دارای یک ساعت داخلی هستند . به این معنی که آنها قادر به تشخیص زمان هستند.اما این به چه معناست و آیا می تواند کشاورزی را بهبود بخشد؟

 گیاهان دارای سلول هایی هستند که به ژن ساعت شبانه روزی معروف هستند و به آنها امکان اندازه گیری ریتم روزانه و فصلی را می دهد. درک نحوه کار این فرآیند می تواند منجر به عملکرد بالاتر و کشاورزی پایدارتر شود.  ژنهایی که ریتم شبانه روزی را در همه محصولات اصلی کنترل می کنند ، مشابه هستند و پی بردن به آن ها دارای مزایای زیادی است و می تواند به تنظیم گلدهی ،  فتوسنتز ، استفاده از آب ، کنترل تنش دمایی و سیستم ایمنی که از اجزای مهم عملکرد  گیاهان هستند ، کمک کند. مطالعات  نشان داد که با آگاهی از ساعت داخلی گیاهان و توانایی تغییر آن از طریق اصلاح ژنتیکی ، می توان چرخه های نور و دما را برای رشد بسیار کارآمد  گیاه مطابقت داد.دانشمندان بر این باورند که دانستن ساعتهای داخلی گیاهان همچنین می تواند به کاهش آسیب آفات کمک کند و فرصتی را توسعه کشاورزی پایدار فراهم کند.

پروفسور الکس وب ، استاد علوم گیاهی دانشگاه کمبریج در گزارشی در آوریل 2021  می گوید : ما کشف کرده ایم که گیاهان زمانی رشد می کنند که ساعت داخلی آنها با محیط رشد آنها مطابقت داشته باشد. ما به کمک آزمایش ها پی بردیم که آبیاری یا سمپاشی گیاهان در ساعات خاصی از روز موثرتراز دیگر ساعت هاست و می تواند موجب صرفه جویی در مصرف این منابع و کمک به کشاورزی پایدار شود.وی می افزاید: در کشاورزی عمودی با به کار گیری این دانش  می توانیم چرخه های نور و دما را بهینه کنیم.

https://www.euronews.com/green/2021/06/02/thyme-after-thyme-did-you-know-plants-have-their-own-internal-clock

2 سال پیش بازدید363

دیدگاه کاربران فیداست

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید