اهمیت، مزایا و معایب کشاورزی عمودی

اهمیت، مزایا و معایب کشاورزی عمودی

مقدمه

پیش بینی می شود تا سال 2050 جمعیت جهان به حدود 8 میلیارد نفر افزایش یابد و تغذیه این تعداد جمعیت یک چالش بزرگی پیش روی بشر خواهد بود. به دلیل توسعه صنعتی و شهرنشینی ، ما هر روز زمینهای قابل کشت را از دست می دهیم. در سال 2015 ، دانشمندان گزارش دادند که زمین طی 40 سال گذشته یک سوم زمین های قابل کشت خود را از دست داده است و ما نمی دانیم که در سال های آینده چه مقدار دیگری را از دست خواهیم داد. بدین ترتیب افزایش تقاضای غذا به دلیل افزایش جمعیت همراه با کاهش زمین های قابل کشت یکی از بزرگترین چالش های پیش روی ماست. بسیاری بر این باورند که کشاورزی عمودی می تواند پاسخ این چالش باشد. آیا کشاورزی عمودی، روش مناسبی برای چیره شدن بر این مشکل در آینده است؟

کشاورزی عمودی چیست؟

كشاورزی عمودی روشی است برای تولید مواد غذایی در واحدهای کوچکی که در امتداد عمودی به طرف بالا چیده می شوند.( شکل زیر)  و این لایه ها را می توان در سازه های دیگر مانند آسمان خراش ، کانتینر حمل بار یا انبارها جای داد. در این شیوه کشاورزی با استفاده از فناوری کشاورزی کنترل شده (CEA) ، شرایط محیطی مانند دما ، نور ، رطوبت و مواد غذایی  مورد نیاز گیاهان وهمچنین گازها تولید شده در فرآیند رشد آن ها  به صورت مصنوعی کنترل می شود.می توان گفت از بسیاری جهات ، کشاورزی عمودی شبیه گلخانه هایی است که بازتابنده های فلزی و نور مصنوعی باعث افزایش نور طبیعی خورشید می شوند. هدف اصلی کشاورزی عمودی به حداکثر رساندن تولید محصولات در یک فضای محدود است.

کشاورزی عمودی چگونه کار می کند؟

در درک چگونگی کار کشاورزی عمودی چهار حوزه مهم وجود دارد: 1. طرح فیزیکی ، 2. روشنایی ، 3. محیط رشد و 4. ویژگی های پایداری.

هدف اصلی تولید عمودی تولید بیشتر مواد غذایی در هر متر مربع است. برای رسیدن به این هدف چند روش همزمان به کار گرفته می شود: 1) محصولات در لایه هایی که در امتداد عمودی با حفظ فاصله مناسب انباشته می شوند،  کشت می شوند. 2) از ترکیب کاملی از نورهای طبیعی و مصنوعی برای رساندن نور کامل به گیاه استفاده می شود. 3) به جای خاک ، از محیط های رشد هوایی ، آکوپونیک یا هیدروپونیک استفاده می شود. 4) از ویژگی های مختلف کشاورزی پایدار برای جبران هزینه انرژی کشاورزی استفاده می کند. جالب است بدانیم که کشاورزی عمودی گاهی تا 95٪ آب کمتری مصرف می کند.

 

 

مزایای کشاورزی عمودی

 • افزایش بازدهی سطوح زیر کشت بسیار قابل توجه است. بر اساس برخی مطالعات ، 1 هکتار از یک مزرعه عمودی در یک فصل کشت امکان تولید محصولی معادل حداقل 4-6 هکتار از مزارع فضای باز را دارد. علاوه بر این ، در یک مزرعه عمودی تولید محصول در تمام طول سال  امکان پذیر است و طول زمان فصل کشت را نیز می توان کوتاه تر نمود.
 • به گیاهان اجازه می دهد تا در تمام طول سال رشد کنند
 • به میزان قابل توجهی آب کمتری مصرف می کند. کشاورزی عمودی به ما امکان تولید محصولات با 70 تا 95 درصد صرفه جویی در مصرف آب در مقایسه با کشت عادی را می دهد.

 

 • آب و هوای محیط بر رشد و کیفیت محصولات تأثیر نمی گذارد. در مزارع عمودی تاثیر آب وهوای آزاد بر داخل سالن  کنترل می شود و می توان اطمینان بیشتری از میزان برداشت محصول داشت. این در حالی است که مزارع معمولی مستقیما در معرض هوای آزاد و تحت تأثیر حوادث ناگوار طبیعی مانند باران های سیل آسا ، طوفان های مختلف ، طغیان یا خشکسالی های شدید قرار گیرند و باید توجه داشت که وقوع چنین حوادثی در اثر گرم شدن کره زمین به طور فزاینده ای رو به رشد است.
 • محصولات کم تر در معرض بیماری ها و مواد شیمیایی گوناگون قرار می گیرند و محصولات ارگانیک بیشتری را می توان تولید کرد. با توجه به این که  در این شیوه، محصولات در یک محیط داخلی کنترل شده و بدون استفاده از سموم  شیمیایی تولید می شوند ، می توان محصولات آلی و بدون آلودگی شیمیایی و آلودگی به سموم را پرورش داد.
 • سازگاری بیشتری با محیط زیست و سلامتی دارد. با توجه به این که کشاورزی عمودی در محیط داخلی کنترل شده صورت می گیرد، می تواند خطرات شغلی مرتبط با کشاورزی سنتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در این شیوه کشاورزان در معرض خطرات مربوط به تجهیزات کشاورزی سنگین ، بیماری هایی مانند مالاریا ، مواد شیمیایی سمی و غیره نیستند و از آنجا که مزاحم حیوانات و درختان مناطق داخلی نمی شود ، برای تنوع زیستی نیز مفید است.
 • روشی برای تامین  نیازهای غذایی آینده بشر در آینده است.

 

 

 

معایب کشاورزی عمودی

 • ساخت آن می تواند بسیار پرهزینه باشد و ابعاد هزینه های آن هنوز در دست مطالعه است و به طور کامل شفاف نشده است

 

 • گرده افشانی گیاهان بسیار دشوار و پرهزینه است. کشاورزی عمودی در یک محیط کنترل شده و بدون حضور حشرات صورت می گیرد. بدین ترتیب ، فرآیند گرده افشانی باید به صورت دستی انجام شود ، که کار بسیار زیادی خواهد داشت و هزینه بر است.

 

 • هزینه های نیروی کار در این روش نسبت به کشاورزی فضای آزاد بالاتر است. کشاورزی عمودی به نیروهای متخصص نیاز دارد که دستمزد بالاتری نسبت به نیروی کار غیرمتخصص دارند و از طرفی این مزارع معمولا در نواحی شهری بزرگ و صنعتی قرار دارد که اصولا سطح دسنمزد در این نواحی بالاست. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که  اتوماسیون و فناوری های به کار رفته در این مزارع ممکن است نیاز به تعداد  کارگران را کاهش دهد. همان گونه که قبلا گفته شد یکی از قسمت های کار که هزینه پرسنلی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، گرده افشانی دستی است.

 

 • وابستگی بسیار زیادی به فناوری دارد و این موضوع در واقع نقطه ضعف آن است. كشاورزی عمودی براي روشنايي ، حفظ دما و رطوبت بشدت به فناوري هاي مختلف وابسته است. اگر این تکنولوژی به هر دلیل تنها چند ساعت از دسترس خارج شود، می تواند خسارت هنگفتی بر این مزارع وارد کند. این موضوع آن قدر مهم است که برخی کارشناسان بر این باور هستند که فناوری های امروزی هنوز برای به کار گیری در کشاورزی عمودی آماده نیستند.

 

منبع:

https://afrifarmer.com/vertical-farming-a-beginners-guide-to-success

https://www.thebalancesmb.com/what-you-should-know-about-vertical-farming 4144786

2 سال پیش بازدید1106

دیدگاه کاربران فیداست

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید