مهتاب صالحی

مهتاب صالحی

بیماری و آفات گیاهی,انبارداری,تغذیه گیاهان
اطلاعات تخصصی
تحصیلات

خلاصه عملکرد و مهارت ها

شناسایی بیماری های گیاهی
ارائه مشاوره تغذیه گیاهان
ارائه مشاوره نگهداری گیاهان زینتی

این صفحه را به اشتراک بگذارید

پرسش های پاسخ داده شده

 • ریزش برگ کاج مطبق

  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز.

  دوست گرامی در سوال شما نکته ای قابل توجه بود، این که گیاه شما روبروی کولر قرار داره، برخورد جریان هوای سرد از طریق کولر شدیدا برای گیاه ضرر داره. کاج مطبق یک گیاه حساس به سرماست و برخورد مداوم هوای سرد، باعث ایجاد شوک میشه. حتما برای بهتر شدن وضع گیاهتون جای گلدان رو عوض کرده و در مکانی با نور مستقیم و دمایی حدودا 20 درجه قرار بدین. یادتون باشه که حتما آب اضافه از زیر گلدان خارج بشه و زیرگلدانی نیز از آب تخلیه بشه.

  کمبود رطوبت نسبی محیط نیز در بیحال شدن برگ ها نقش مهمی داره، پس برای تامین رطوبت میتونین از دستگاه بخور سرد و اسپری آب نزدیک برگ ها، استفاده کنین. یادتون باشه آب روی برگ قرار نگیره. کاج مطبق به دلیل رشد تقریبا کم، نیاز کودی پایینی داشته و هر 1/5 تا 2  ماه یک بار، کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و هر دو ماه یکبار به مقدار کم کود آهن به گیاه بدهید.

  امیدوارم با اقدامات انجام شده، گیاهتون دوباره سرحال و شاداب بشه.

 • بیحالی برگ های گیاه باباآدم

  پاسخ

  درود خدمت شما دوست عزیز.

  گیاه بابا آدم یکی از گیاهان بومی مناطق گرمسیری و پرباران و مرطوب است. یکی از دلایل مهم افتادگی برگ های بابا آدم کمبود رطوبت هواست. به دلیل سردی هوا و روشن شدن وسایل گرمایشی، رطوبت محیط به شدت پایین می­آید و شما باید به صورت مصنوعی این رطوبت رو تامین کنین. استفاده  از بخور سرد و ساخت جزیره و قرار دادن گلدان در مکانی دورتر از وسایل گرمایشی، رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین میکنه. حتما بعد از خشک شدن خاک، گیاه رو آبیاری کنین چون خشکی خاک نیز همین مشکل رو ایجاد میکنه. اگر گیاه شما در مقابل نور آفتاب و به صورت مستقیم قرار داره حتما باید جای گیاه عوض بشه و در مکانی با نور غیرمستقیم قرار بگیره.

  امیدوارم هرچه زودتر گیاهتون شاداب بشه.

 • زرد و بیحال شدن برگ های بامبو

  پاسخ

  سلام خدمت شما همراه عزیز.

  زرد شدن گیاه بامبو دلایل زیادی داره مانند بالا بودن نور و دما، پایین بودن سطح رطوبت، تعویض نکردن آب درون گلدان، استفاده از آب حاوی کلر و فلوراید. برای اطمینان حتما آب را 24 ساعت در دمای محیط گذاشته و بعدا استفاده کنین. هر 15 تا 20 روز آب گلدان رو عوض کنین و گلدان رو به طور کامل ضدعفونی کنین. اگر گیاه نزدیک وسایل حرارتی یا سرمایشی قرار داره، جای گلدان رو عوض کرده و نزدیک پنجره نورگیر قرار بدید. حتما ساقه و ریشه گیاه رو بررسی کرده و اگر علائم پوسیدگی مشاهده کردین، گیاه را تا قسمت سالم برش زده و مجددا در گلدان قرار دهید. استفاده از قارچکش هم برای ضدعفونی موثر است.

 • وجود حشره بر روی بوته پیاز

  پاسخ

  سلام و عرض ادب.

  براساس عکس و علائمی که فرمودید، بوته های پیاز شما، دچار آفت تریپس شده­اند. در واقع این حشره با نیش خرطومی خودش از شیره و کلروفیل برگ تغذیه کرده و جای نیش به صورت رنگ سفید و زرد روی برگ مشاهده می­شود. این حشره از غده پیاز نیز تغذیه کرده و باعث پوسیدگی و کوچک شدن پیازها خواهد شد. این آفت به طور غیرمستقیم باعث انتقال بیماری های ویروسی شده و مشکلات حادی برای گیاه ایجاد می­شود. برای کنترل این حشره، حتی الامکان در هنگام آبیاری از خیس کردن برگ ها، اجتناب کنید. قبل از کشت بذر، با استفاده از حشره کش گاچو، بذرها را ضدعفونی کنید، البته می­توانید از مراکز معتبر، بذور سالم و عاری از بیماری تهیه کنید. استفاده از کاغذهای زرد و آبی برای جلب حشره هم کارساز می­باشد. برای جلوگیری از پیشرفت آفت می­توان از سمومی مانند دلتامترین، مالاتیون، دیازینون، کنفیدور استفاده نمود. البته مقدار و دوز مصرفی با توجه به مساحت مزرعه و میزان آلودگی تعیین می­شود.