مهتاب صالحی

مهتاب صالحی

بیماری و آفات گیاهی,انبارداری,تغذیه گیاهان
اطلاعات تخصصی
تحصیلات

خلاصه عملکرد و مهارت ها

شناسایی بیماری های گیاهی
ارائه مشاوره تغذیه گیاهان
ارائه مشاوره نگهداری گیاهان زینتی

این صفحه را به اشتراک بگذارید

پرسش های پاسخ داده شده

 • وجود حشره بر روی مرکبات

  پاسخ

  سلام خدمت شما دوست گرامی.

  حشرات موجود بر درخت شما، شته سیاه مرکبات می­باشد. عموما مرکبات میزبان شته های مختلفی هستند مانند شته سبز، شته سیاه، شته جالیز، شته قهوه ای و ... . شته ها قدرت تکثیر بالایی داشته و اگر کنترل نشوند در صورت شرایط بهینه، در مدت زمان کوتاهی، آفت غالب باغ شما خواهند شد. ناقل بودن بیماری های ویروسی، از مضرات دیگر شته به شمار می­رود.  به منظور جلوگیری موفق، باید زمانی که اولین کلنی های شته بر روی درخت مشاهده گردید، اقدام به سمپاشی نمود. در واقع اوایل ظهور کلنی، حشرات مفید به صورت انبوه وجود نداشته و سمپاشی موجب از بین رفتن آن­ها نمی­شود. سموم موثر اغلب فسفره و خاصیت تماسی داشته و برحسب ماده موثره از یک تا یک و نیم کیلوگرم در 1000 لیتر آب مصرف می­شود. مالاتیون، گوزاتیون، دیازینون دارای خاصیت تماسی و سموم فسامیدون، متاسیتوکس دارای خاصیت نفوذی می­باشند. به طور کلی اولین کلنی های شته با توجه به آب و هوای منطقه از اوایل اردیبهشت تا اخر مرداد همزمان با ظهور برگ و شکوفه های جدید دیده شده و بهترین زمان برای مبارزه هم، در همین ایام خواهد بود. به منظور جلوگیری از ریزش گل، سمپاشی باید با حالت مه پاش و با فشار کم صورت بگیرد. اگر آلودگی مجددا مشاهده گردید دو هفته بعد سمپاشی باید تکرار شود.

 • ریزش برگ کاج مطبق

  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز.

  دوست گرامی در سوال شما نکته ای قابل توجه بود، این که گیاه شما روبروی کولر قرار داره، برخورد جریان هوای سرد از طریق کولر شدیدا برای گیاه ضرر داره. کاج مطبق یک گیاه حساس به سرماست و برخورد مداوم هوای سرد، باعث ایجاد شوک میشه. حتما برای بهتر شدن وضع گیاهتون جای گلدان رو عوض کرده و در مکانی با نور مستقیم و دمایی حدودا 20 درجه قرار بدین. یادتون باشه که حتما آب اضافه از زیر گلدان خارج بشه و زیرگلدانی نیز از آب تخلیه بشه.

  کمبود رطوبت نسبی محیط نیز در بیحال شدن برگ ها نقش مهمی داره، پس برای تامین رطوبت میتونین از دستگاه بخور سرد و اسپری آب نزدیک برگ ها، استفاده کنین. یادتون باشه آب روی برگ قرار نگیره. کاج مطبق به دلیل رشد تقریبا کم، نیاز کودی پایینی داشته و هر 1/5 تا 2  ماه یک بار، کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و هر دو ماه یکبار به مقدار کم کود آهن به گیاه بدهید.

  امیدوارم با اقدامات انجام شده، گیاهتون دوباره سرحال و شاداب بشه.

 • بیحالی برگ های گیاه باباآدم

  پاسخ

  درود خدمت شما دوست عزیز.

  گیاه بابا آدم یکی از گیاهان بومی مناطق گرمسیری و پرباران و مرطوب است. یکی از دلایل مهم افتادگی برگ های بابا آدم کمبود رطوبت هواست. به دلیل سردی هوا و روشن شدن وسایل گرمایشی، رطوبت محیط به شدت پایین می­آید و شما باید به صورت مصنوعی این رطوبت رو تامین کنین. استفاده  از بخور سرد و ساخت جزیره و قرار دادن گلدان در مکانی دورتر از وسایل گرمایشی، رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین میکنه. حتما بعد از خشک شدن خاک، گیاه رو آبیاری کنین چون خشکی خاک نیز همین مشکل رو ایجاد میکنه. اگر گیاه شما در مقابل نور آفتاب و به صورت مستقیم قرار داره حتما باید جای گیاه عوض بشه و در مکانی با نور غیرمستقیم قرار بگیره.

  امیدوارم هرچه زودتر گیاهتون شاداب بشه.

 • سیاه شدن برگ گیاه یوکا

  پاسخ

  درود خدمت شما بزرگوار

  گیاه شما متاسفانه به بیماری قارچی شده و باید هرچه سریعتر اقدامات درمانی رو انجام بدین تا گیاه نجات پیدا کنه. ابتدا برگ های آلوده رو جدا کنین و دور بریزین. گیاه رو از بقیه گلدان ها جدا کنین. قرار دادن گیاه به یک مکان با تهویه خوب و پرنور به روند درمان کمک میکنه. در زمان آبیاری، برگ های گیاه رو خیس نکین. از سم کلرور مس برای سمپاشی استفاده کنین و هر 10 روز یک بار، سمپاشی رو ادامه بدین. با رعایت نکات بالا گیاه شما درمان میشه ولی اگر دوباره علائم رو مشاهده کردین، حتما مجدد عکس رو ارسال کنین تا دوباره بررسی بشه.

  موفق و پیروز باشید.

 • لوله ای شدن برگ زاموفیلیا

  پاسخ

  دورد خدمت شما دوست عزیز.

  عوامل مختلفی در تشکیل این مشکل نقش داره. یکی از عوامل مهم آبیاری گیاه بوده به طوری که آبیاری بیش از حد و آبیاری کم هر دو دلیلی برای لوله ای شدن هستند. وقتی گیاه دچار کم آبی میشه برای حفظ رطوبت باقیمانده در برگ ها، به صورت لوله­ای جمع شده تا از اتلاف آب جلوگیری کنه. در آبیاری بیش از حد نیز، ریشه گیاه دچار مشکل شده و این تنش موجب اختلال در رشد و عملکرد برگ میشه. پس در اولین قدم خاک گلدان را بررسی کنین و فقط در صورت لزوم آبیاری انجام بشه.

  این گیاه تقریبا سایه دوسته و اگر نور محل قرارگیری بیش از اندازه باشه، به دلیل افزایش تعریق و تعرق، گیاه رطوبت را از دست میده و برگ­ها برای حفظ رطوبت، حالت لوله ای پیدا کرده و برای حفظ خودش تلاش می­کنه.. پس گیاه را در طی چند روز به مرور، در شرایط مناسب­تری قرار بدید.

  مشکل گیاه شما بیشتر در فصل سرد مشاهده میشه چون رطوبت محیط به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی، به شدت کاهش پیدا می­کنه. برای تامین رطوبت به هیچ عنوان روی برگ، اسپری نکنید چون محل مناسبی برای رشد عوامل بیماریزا میشه و مشکل گیاهتون دو برابر میشه پس برای بالا بردن رطوبت محیط، از جزیره یا رطوبت سازهای خانگی استفاده کنید.

  آفات نیز یکی دیگر از عوامل این مشکل بوده ولی در بیشتر موارد لوله ای شدن را در یک تا سه برگ مشاهده میشه. اگر روی برگ ها چسبناکه یا سوراخ های ریزی دیدید، حتما شته­ها به گیاه شما حمله کرده. برای حل این مشکل می­توان از سموم مالاتیون و دیازینون استفاده کنید. 

  امیدوارم گیاهتون دوباره شاد و سرحال بشه.

 • وجود لکه سیاه بر روی برگ گل رز

  پاسخ

  درود خدمت شما دوست عزیز.

  علائم موجود روی برگ نشان دهنده بیماری لکه سیاهه که یکی از بیماری های شایع در گیاهان رز بوده و با رعایت یکسری نکات گل شما دوباره سلامت و زیبا میشه. اولین قدم هرس بخش های آلوده و سوزاندن آنهاست. هیچ وقت قسمت های بیمار و هرس شده را در باغچه رها نکین. اگر بیماری فقط در بخش کوچکی از گل شما وجود داره میتونید با قارچکش های ارگانیک این مشکل رو حل کنین. 10 گرم جوش شیرین، 2 قاشق غذاخوری روغن نباتی، 1 تا 2 قاشق مایع دستشویی را در 4 لیتر آب حل کرده و هر 7 روز روی گل ها اسپری کنید. با این کار تا حد زیادی مشکل شما حل خواهد شد. اگر بعد از دو هفته علائم جدید مشاهده کردید بهتر است از قارچکش های شیمیایی مثل مانکوزب، بنومیل، بردوفیکس با نسبت مناسب برای از بین بردن لکه سیاه استفاده کنید.

  برای جلوگیری از شروع دوباره این بیماری، از ریختن آب بر روی برگ ها جدا خودداری کنید و شاخه های اضافه را در زیر گیاه جمع کرده و از دسترس گیاه دور کنین.

  امیدوارم شاد و پیروز باشید.

 • پوسیدگی ریشه ساکولنت

  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر.

  متاسفانه گیاه شما دچار بیماری قارچی پوسیدگی ریشه شده و تنها راه نجات تکثیر بوسیله برگ های گیاه بوده تا گیاه شما از بین نره. برای این کار شما چند برگ از گیاه که علائم بیماری و پوسیدگی ندارد را جدا کرده، قسمت پوسیده گیاه را با چاقو بریده و گیاه را با بنومیل یا مانکوزب (یک قاشق در یک لیتر آب) کامل اسپری کنید. خاک گلدان قبلی رو کاملا دور بریزید و برای قلمه گیری، قسمت های سالم گیاه را در مخلوطی از پیت ماس، پرلیت و شن قرار بدید تا دوباره ریشه و جوانه جدید ایجاد کند. مطابق شکل زیر قلمه ها را در بستر کشت قرار بدین و سطح خاک را بعد از خشک شدن به آرامی آبیاری کنید.

 • قهوه ای شدن برگ های فیلودندرون

  پاسخ

  سلام وقت شما هم بخیر.

  دوست عزیز بهتر است از شیر برای تمیز کردن استفاده نکنین چون چربی درون شیر منافذ و روزنه های برگ را میبنده و به مرور گیاه از نظر فتوسنتز دچار مشکل میشه و از بین میره. برای تمیز کردن برگ  میتونین از ترکیب آب و سرکه (یک قاشق سرکه و دو لیوان آب) استفاده کنین و با یک دستمال نرم روی برگ کشیده و برگ را تمیز کنین. کمبود نور و کمبود مواد غذایی از دلایل عمده از بین رفتن برگ های جدید بوده و شما باید علت رو پیدا کنین. اگر گیاه در مکان تاریک و کم نور قرار داره به مرور و طی چند روز گیاه رو به مکان پرنور و یک متری پنجره قرار بدین و با کودهای کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاه را تقویت کنین.

  پاینده باشید.

 • پوسیدگی ریشه کاکتوس

  پاسخ

  سلام دوست عزیزم.

  متاسفانه گیاه شما به دلیل آبیاری زیاد یا بیماری قارچی، به پوسیدگی ریشه دچار شده. در اولین قدم خاک گلدان را کاملا تعویض کرده و از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنین و بهتر است از گلفروشی این خاک را تهیه کنین. برای نجات دادن گیاهتون و استفاده دوباره، میتونین با یک چاقوی تیز و تمیز، قسمت های آلوده را کاملا از گیاه جدا کرده تا به قسمت سالم گیاه برسید. محل برش خورده را با پودر دارچین یا پودر قارچکش آغشته کرده و در یک محیط سایه و خنک گذاشته تا محل برش خشک شود. برای گذاشتن کاکتوس درون خاک لازم نیست سطح زیادی از گیاه در خاک قرار بگیرد حدودا یک تا دو سانت کافیه. هر زمان که گیاه ریشه دار شد به یک محل پرنور و مناسب مثل پشت پنجره قرار بدید. حتما از ابیاری زیاد جلوگیری کنید که دوباره دچار مشکل نشید.

  امیدوارم گیاهی شاداب و زیبا تکثیر کنید.

 • زرد و بیحال شدن برگ های بامبو

  پاسخ

  سلام خدمت شما همراه عزیز.

  زرد شدن گیاه بامبو دلایل زیادی داره مانند بالا بودن نور و دما، پایین بودن سطح رطوبت، تعویض نکردن آب درون گلدان، استفاده از آب حاوی کلر و فلوراید. برای اطمینان حتما آب را 24 ساعت در دمای محیط گذاشته و بعدا استفاده کنین. هر 15 تا 20 روز آب گلدان رو عوض کنین و گلدان رو به طور کامل ضدعفونی کنین. اگر گیاه نزدیک وسایل حرارتی یا سرمایشی قرار داره، جای گلدان رو عوض کرده و نزدیک پنجره نورگیر قرار بدید. حتما ساقه و ریشه گیاه رو بررسی کرده و اگر علائم پوسیدگی مشاهده کردین، گیاه را تا قسمت سالم برش زده و مجددا در گلدان قرار دهید. استفاده از قارچکش هم برای ضدعفونی موثر است.