مینا ترابی

مینا ترابی

گلخانه,فنآوری های نوین,تغذیه گیاهان
اطلاعات تخصصی
تحصیلات

خلاصه عملکرد و مهارت ها

این صفحه را به اشتراک بگذارید

پرسش های پاسخ داده شده

 • بیماری گیاه اگاو

  پاسخ

  درود به شما همراه عزیز.

  گیاه آگاو جزو گیاهان مناطق گرمسیری بوده و نسبت به سایه و سرما بسیار حساس است. اگر دقت کنید برگ های شما به حالت رنگ پریده و سبز کمرنگ بوده و با گذشت زمان تمام برگ ها به این حالت تبدیل میشن. پس در قدم اول برگ آسیب دیده را جدا کرده و محل گلدان را به پنجره نورگیر نزدیک کنین. اب به مقدار لازم و در صورت خشک شدن گیاه به گلدان داده بشه و اگر خاک گلدان همیشه خیس و حالت باتلاقی داره، حتما باید خاک گلدان عوض بشه تا مشکلی برای ریشه بوجود نیاد.

  امیدوارم هرچه سریعتر زیبایی گلدان شما به حالت اول برگرده.

 • زرد شدن برگ بامبو

  پاسخ

  سلام خدمت شما دوست گرامی.

  اولین نکته این که در نگهداری بامبو نباید آب زیادی در گلدان ریخته بشه و فقط 2 تا 4 بند انتهایی به همراه ریشه باید در آب قرار گرفته و آب به مقدار زیاد، برای گیاه ایجاد مشکل میکنه. در مورد گیاه شما به احتمال زیاد آب مورد استفاده دارای املاح زیادی بوده و گیاه به این املاح واکنش نشان داده. به خاطر داشته باشید که برای استفاده از آب، باید حدودا 24 ساعت آب را در ظرفی گذاشته تا تمامی کلر آن از بین بره و سپس از آب استفاده کنین. هر 20 روز باید آب گیاه بامبو عوض شده و ظرف را نیز به طور کامل با مواد شوینده شستشو بدید و بعد از خشک شدن کامل، گیاه را در گلدان قرار بدین. به هیچ عنوان از آب معدنی برای گیاهتون استفاده نکرده چون املاح فراوانی داره. بعد از تعویض آب از کود یا قطره مخصوص بامبو طبق دستور استفاده کرده و گلدان را در معرض وسایل حرارتی یا سرمایشی قرار ندهید. بهترین دما برای رشد بامبو، 22 تا 24 درجه و نور غیرمستقیم است.

  موفق و پیروز باشید.

 • پژمرده شدن گیاه شفلرا

  پاسخ

  سلام خدمت شما همراه عزیز.

  متاسفانه گیاه شما آسیب زیادی دیده و به علت نزدیکی به شوفاژ،  احتمالا گرمای زیادی از کف خانه و روبرو به گیاه وارد میشه. بهتر است گلدان را به یک مکان خنکتر و با تهویه بهتر انتقال بدین و ساقه های بیحال را از گیاه جدا کنین. ابیاری رو بعد از خشک شدن خاک، انجام داده و زهکشی رو بررسی کنین. اگر ریشه شما آسیب دیده باشه متاسفانه کار زیادی نمی­توان انجام داد و به مرور ساقه های دیگه هم دچار مشکل میشن. اگر علائم رو مشاهده کردین هرچه سریعتر از گیاه قلمه بگیرید تا بعد از ریشه دهی، گلدان جدیدی تکثیر کنین.

  پایدار و پیروز باشید.

 • بیماری بوته خیار

  پاسخ

  سلام وقت بخیر.

  با توجه به عکس ارسال شده، گیاه شما، مورد حمله مگس جالیز قرار گرفته و باید هرچه سریعتر نسبت به منهدم کردن آفت، اقدام کنین. در واقع لکه هایی که بر روی خیار وجود داره جای نیش حشره و محل تخمگذاری آن بوده و به مرور بعد از تفریخ تخم ها، لارو از گوشت میوه تغذیه کرده و میوه غیرقابل مصرف خواهد شد. برای مقابله با این آفت باید تمام میوه های آسیب دیده و آفت زده را از سطح مزرعه جمع و معدم کنین. با استفاده از فرمون های جنسی و تله های موجود، حشرات نر جذب تله شده و تولیدمثل آن­ها دچار مشکل می­شود. همچنین استفاده از طعمه های مسموم که مخلوطی از پروتئین هیدرولیزات و سموم فسفره مانند مالاتیون است، برای مقابله با این حشره کاربردی خواهد بود. برای سمپاشی نیز با توجه به شرایط آب و هوایی تا رفع علائم باید هفته ای یکبار با سموم حشره کش مانند دیمتوات مزرعه را سمپاشی نمود. بعد از برداشت محصول، به منظور حذف شفیره های مگس جالیز، باید شخم و دیسک عمیق انجام شود.

 • وجود لکه بر روی میوه گوجه فرنگی

  پاسخ

  سلام خدمت شما دوست عزیز.

  گیاه شما دچار بیمار شانکر باکتریایی شده که یکی از بیماری های رایج در گیاهان گوجه فرنگی بوده و از طریق بذر آلوده ایجاد میشه. این بیماری به سرعت پراکنده شده و به همین دلیل باید در قدم اول گیاهان آلوده و گیاهان سالمی که نزدیک این بوته ها قرار داشتند، از مزرعه به صورت اصولی حذف بشن. اگر گیاه شما در گلخانه قرار داره باید تمام قیم ها، سطوح نزدیک به گیاه آلوده، وسایل باغبانی با محلول وایتکس 1% شستشو شود. مابقی گیاهان نیز با سموم مسی (اکسی کلرومس)، کازوگامایسین، مانکوزب، فسگارد، محلول پاشی شوند. اگر گیاه شما در مزرعه قرار داره باید تمامی علف های هرز نزدیک بوته های بیمار بطور کامل حذف شوند.

  به منظور جلوگیری از این بیماری، می­توان از بذور گواهی شده استفاده کرده و یا بذور را با اسیدکلریدریک 6 درصد به مدت 24 ساعت یا با استفاده از آب گرم (50 درجه) به مدت 30 دقیقه، تیمار کرده تا عامل بیماری حذف شود. خاک گلخانه را می­توان با مواد ضدعفونی کننده کلروپیکرین یا تیمار با حرارت و آفتابدهی، از عوامل بیماریزا پاکسازی نمود. روش های پیشگیری به مراتب از روش های درمانی، هزینه و زحمت کمتری خواهد داشت.

  موفق و پیروز باشید.

 • سفیدک پودری بنفشه افریقایی

  پاسخ

  سلام ممنون از همراهیتون.

  گیاه شما دچار بیماری قارچی به نام بیماری سفیدک سطحی شده. در اولین قدم باید از سایر گیاهان جدا بشه تا بقیه گیاهان بیمار نشوند. به هیچ عنوان سفیدک های روی برگ را با دست پاک نکنید چون باعث پخش شدن بیماری به قسمت های دیگر گیاه میشه. اگر در آغاز بیماری و وقتی سطح سفیدک ها کم باشه متوجه بیماری شدید، با استفاده از پد و الکل 50 درصد میتونین سطح برگ ها را پاک کنین و تا حد زیادی از گسترش بیماری جلوگیری میکنه. اما با توجه به عکس شما، بیماری گیاه شما گسترش پیدا کرده و باید از قارچ کش بنومیل به نسبت 5/1 در هزار، مانکوزب به نسبت 5/1 در هزار بر روی برگ ها اسپری بشه. حتما این نکته رو به خاطر داشته باشین که در مقابل آفتاب و هوای سرد بر روی گیاه سمپاشی نشود.

  امیدوارم هرچه سریعتر اقدامات لازم رو انجام بدین و گیاه زیباتون سرحال و سالم بشه.

 • ظهور لکه قهوه ای بر روی برگ فیکوس

  پاسخ

  سلام و عرض ادب خدمت شما.

  وجود این لکه ها بر روی برگ به دلیل بیماری قارچی بوده و باید هرچه سریعتر اقدام به سمپاشی کنین.  اسپری آب روی برگ حتما باید متوقف بشه. برای سمپاشی باید یک قاشق چایخوری مانکوزب یا بنومیل در یک لیتر آب حل کرده و روی برگ ها اسپری کنید. این سمپاشی هر دو هفته باید تکرار بشه. اضافه محلول سم را هم میتونید در خاک گلدان ریخته تا ریشه شما هم سمپاشی بشه.

  امیدوارم به زودی فیکوس شما سالم و سرحال بشه.

 • سفیدک درختان گیلاس

  پاسخ

  سلام دوست گرامی.

  درخت گیلاس شما به بیماری سفیدک پودری مبتلا شده و متاسفانه این بیماری در بین تمام گیاهان شایع بوده و هر ساله ضایعات زیادی تولید میکنه. رطوبت اضافی موجود بر روی برگ و میوه، بروز این بیماری را تشدید کرده بنابراین در زمان آبیاری توجه کنید که برگ درختان تا حد ممکن خیس نشود. هرس اصولی و جمع آوری بقایای گیاهی از روش های کنترل زراعی این بیماری خواهد بود. برای کنترل شیمایی می­توان از سموم گوگردی، قارچکش آلی کاراتان، قارچکش کالکسین، توپاس، بردوفیکس استفاده نمود. معمولا نوبت های سمپاشی حداقل 3 بار و حداکثر 7 بار به فاصله ده روز خواهد بود. بهتر است قبل از کاشت درخت از مراکز معتبر، ارقام مقاوم خریداری شود.

  موفق و سربلند باشید.

 • زرد شدن برگ های باباآدم

  پاسخ

  سلام وقت بخیر.

  دوست عزیز یکی از دلایل اصلی زرد شدن برگ های بابا آدم، آبیاری زیاد و نامنظم گلدان بوده و شما باید ریتم مناسبی را برای آبیاری انتخاب کنین. همیشه برای هر گلدانی باید حدودا دو تا سه سانتیمتر خاک را کنار زده و اگر خشک بود آب داده بشه. چون آبیاری زیاد و خیس بودن خاک باعث پوسیدگی ریشه شده و اثرات آن در برگ دیده میشه. هر زمان که آب از زیر گلدان خارج شد، آبیاری را متوقف کنید و آب را از زیر گلدان تخلیه کنید. با توجه به عکس گلدان شما برای گیاهتون سایز مناسبی نداره و باید کمی بزرگتر باشه پس گلدان را عوض کرده و پاجوش رو در گلدان دیگری بکارید. با رعایت آبیاری و کوددهی گیاه شما دوباره سرحال و زیبا میشه.

 • وجود آفت در میوه بادمجان

  پاسخ

  سلام وقت بخیر.

  دوست عزیز بوته های شما مورد حمله پروانه میوه خوار قرار گرفته و این کرم کوچک در واقع لارو پروانه می­باشد. این پروانه بر روی دیگر محصولات مانند سیب زمینی، گوجه و سیب زمینی شیرین نیز مشاهده می­شود. لاروها ابتدا از برگها و سرشاخه ها تغذیه کرده و سپس به میوه حمله می­کند. همانطور که مشاهده کردید با لاروها در مدت زمان کوتاهی، با تغذیه از گوشت میوه، آن را از بین می­برند. جهت پیشگیری می­توان با استفاده از یک تا دو عدد از تله های فرمونی این آفت را ردیابی نمود و قبل از آسیب جدی با این حشره مقابله نمود. در اولین قدم میوه های آلوده و بوته های دارای آلودگی شدید، از مزرعه حذف شده و به صورت اصولی از بین بروند. می­توان با استفاده از تعداد زیادی از تله های فرمونی و قرار دادن در مکان های مختلف مزرعه، جنس نر را به دام انداخته و از تخمریزی نسل بعد جلوگیری نمود. به منظور کنترل شیمیایی می­توان از سموم مالاتیون و ایمیداکلوپراید، استفاده نمود.