پایگاه دانش

انتخاب بذر مناسب خیار برای گلخانه

 

خیار گلخانه ای از جمله محصولاتی بوده که بیشترین سطح زیر کشت گلخانه ای را به خود اختصاص داده است. از آن جایی که این محصول در اکثر مناطق کشور و در فصول مختلف سال کاشته می شود، توجه به انتخاب صحیح رقم می تواند در دستیابی به بهترین عملکرد نقش زیادی داشته باشد.

گلخانه داران قبل از خرید بذر خیار گلخانه ای بهتر است برای انتخاب بهترین بذر خیار گلخانه ای به نکات زیر توجه نمایند:

1. فصل کاشت:یکی از مهمترین نکاتی که گلخانه داران در انتخاب بذر مناسب خیار گلخانه ای باید به آن توجه داشته باشند، زمان کاشت بذر خیار می باشد. توجه به دمای منطقه و میزان نور در زمان باردهی خیار بسیار اهمیت دارد.

عموما در مناطقی که زمان برداشت محصول با دمای پایین و طول روزهای کوتاه همراه می باشد، بهتر است ارقام تک گل خیار کاشته شوند. ارقامی مانند بذر خیار مونزا، بذر خیار 547 سمینیس، بذر خیار 485 نیکرسون، بذر خیار نگین، بذر خیار کرتاسان و بذر خیار سینا 189 از بهترین بذر خیار گلخانه ای پاییزه محسوب می شوند.

بهترین بذر خیار گلخانه ای

برای کشت های بهاره خیار گلخانه ای و پیش بهاره خیار گلخانه ای نیز به دلیل افزایش طول روز و مناسب بودن دما در زمان برداشت، اغلب خیارهای پرگل کاشته می شوند. این ارقام به دلیل تعداد بیشتر گل در هر بند از حساسیت بیشتری نسبت به شرایط محیطی (دما، نور و رطوبت) و کمبود مواد غذایی برخوردار می باشند.

ارقامی مانند بذر خیار داتیس، بذر خیار استورم، بذر خیار گوهر، بذر خیار ام آر سی 07، بذر خیار رخسار، بذر خیار گالاردو و بذر خیار خسیب از پرگل ترین و پربارترین بذر خیار گلخانه ای محسوب می شوند.برای مناطقی با تابستان گرم، ارقامی مانند بذر خیار کادیار، بذر خیار ویولا، بذر خیار میرسلطان و بذر خیار آرمین از بهترین بذر خیار گلخانه ای مقاوم به گرما (بهاره و تابستانه) محسوب می شوند.

2.خصوصیات رقم: در مناطقی که نوسانات دمایی شبانه روز بالا بوده و روزهای ابرناکی منطقه زیاد می باشد، بهتر است از ارقام خود تنظیم استفاده شود. تعداد گل در این ارقام بسته به دمای محیط و شدت نور افزایش و کاهش یافته و شاهد کمترین میزان گل ردی در بوته هستیم.

ارقامی مانند بذر خیار ویهان، بذر خیار آویسا و بذر خیار آترین دارای خصوصیت خود تنظیمی در تعداد گل می باشند.

3. مدیریت گلخانه:در کشت های زمستانه و در مناطقی که به دلیل نامناسب بودن شرایط دمایی و سیستم گرمایشی گلخانه، دما قابل کنترل نمی باشد، بهتر است از ارقامی که دارای شاخه های جانبی می باشند، استفاده نمود. ارقامی مانند بذر خیار ناگین، بذر خیار شاهین، بذر خیار شهاب، بذر خیار استرانگ سان و بذر خیار یلدا از بهترین بذر خیار گلخانه ای مقاوم به سرما در کشت های پیش بهاره محسوب می شوند.

بذر خیار ناگین

 

4. بازار هدف: ارقام خیار گلخانه از نظر شکل میوه به سه دسته خیارهای معمولی (شیاردار)، خیارهای مینی (اصلاحی) و خیارهای خاردار تقسیم می شوند

توجه به بازار هدف نقش زیادی در انتخاب رقم مناسب برای کاشت و قیمت نهایی محصول دارد. عموما خیارهای معمولی برای مصرف تازه خوری و بازار داخلی مورد کاشت قرار می گیرند. این خیارها اغلب دارای میوه هایی کشیده و شیاردار بوده و از بازارپسندی مناسبی برخوردار می باشند.

خیارهای مینی به دلیل صاف بودن پوست میوه شباهت زیادی به خیارهای فضای باز داشته و اغلب به دلیل فرم مناسب میوه از قیمت محصول بالاتری برخوردار هستند. ارقامی مانند بذر خیار مینی اسپادانا، بذر خیار مینی سناتور، بذر خیار مینی پی اس و بذر خیار مینی سما و سها از بهترین بذر خیار مینی محسوب می شوند.

خیارهای خاردار به دلیل سفتی بافت میوه از ماندگاری بالایی پس از برداشت برخوردار بوده و بیشتر به کشورهای هم جوار صادر می گردند. ارقامی مانند بذر خیار دریا، بذر خیار رومینا، بذر خیار کیولایف، بذر خیار پیک اسکور و بذر خیار سلینوس از بهترین بذر خیار خاردار محسوب می شوند.

5. میزان آفات و بیماری ها در منطقه:در مناطقی که میزان گسترش آفات و بیماری ها زیاد می باشد، بهتر است از ارقامی با برگ های سبز تیره مایل به آبی (بلولیف) استفاده شود. به طور مثال در مورد رقمی مانند بذر خیار آلفرد به دلیل داشتن برگهای بلولیف کمتر مورد هجوم آفاتی مانند تریپس، مگس سفید و مگس مینوز قرار می گیرد

منبع: فرصت امروز

لطفا دانش و تجربه خود در این مورد را به اشتراک بگذارید

لطفا پیش از ایجاد مطلب جدید موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید:
پایگاه دانش این وب سایت محلی برای تبادل دانش و تجربه و بیان راهکارهایی برای ارتقای صنعت کشاورزی است. هنگام درج مطلب به نکات زیر توجه بفرمایید:
۱. برای درج عکس به داخل متن ، عکس را از گوشی یا کامپیوتر کپی نموده و در پنجره ویرایشگر سایت ، paste نمایید.
۲. در صورت نیاز ، مطلبی که ارسال می کنید را ویرایش کنید تا ابعاد عکس ها و اندازه و رنگ فونت ها ، هماهنگ با دیگر مطالب وب سایت بشود.
برچسب مناسب متن را از بین برچسب های تعریف شده انتخاب کنید و اگر مطلب شما نیاز به برچسب جدیدی داشت، مطلب را درج کنید و برچسب پیشنهادی را از بخش تماس با ما به مدیریت وب سایت اطلاع بدهید تا به لیست برچسب ها افزوده گردد.

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: