از پلاسما جهت جلوگیری از خسارت آفات محصولات کشاورزی استفاده خواهد شد

از پلاسما جهت جلوگیری از خسارت آفات محصولات کشاورزی استفاده خواهد شد

1 هفته پیش بازدید8

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی، در همایش ملی سلامت پسته که صبح امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: امنیت غذایی و سلامت جامعه به یکدیگر مرتبط هستند. اقتصاد، معیشت و توسعه بهره‌وری واژه‌های پرتکراری هستند، ولی مهم این است که نگاه سیستمی داشته باشیم و یک تفکر را به صورت پایدار در تمامی زمینه ها نهادینه کنیم و اعتمادسازی اتفاق بیفتد.

وی افزود: فناوری هسته‌ای دامنه بسیار گسترده‌ای داشته و می‌تواند به صورت موثر در خدمت جامعه باشد. همکاران ما در دو بخش به صورت موازی در یکسال گذشته نتایج تحقیقات را به سمت تجاری سازی و صنعتی سازی پرسرعت پیش بردند. در واقع یکی از اقدامات ما،  توسعه کاربرد پرتو‌های سامانه تولید گاما که می‌تواند از بروز آفات کلیه محصولات کشاورزی و غلات از طریق پرتودهی جلوگیری کند و نرخ ماندگاری آن‌ها را افزایش دهد.

اسلامی اضافه کرد: با توجه به هماهنگی‌های لازم و مطالعات جامع ۱۲ قطب پرتودهی را در کشور پیش بینی کرده­ ایم. تعاملات لازم انجام شد. با بخش خصوصی نیز مذاکره صورت گرفت و ساخت‌و تولید دستگاه‌ها با مشارکت شرکت های دانش‌بنیان، در حال انجام است.

اسلامی با اشاره به رونمایی از دو سامانه این سازمان که مرتبط به بخش کشاورزی است، گفت: در حقیقت پرتودهی به محصولات جهت جلوگیری از بروز آفات گام اول اقدامات است و گام دوم نیز پیشگیری و سم زدایی با پلاسما خواهد بود.

اسلامی افزود: اولین دستگاه پلاسما را برای آفلاتوکسین در ۲۰ فروردین‌ماه رونمایی کردیم. با مذاکرات انجام شده با استانداری کرمان و انجمن پسته اولین سامانه را نیز در رفسنجان به کار خواهیم گرفت تا به صورت عملیاتی آن را در اختیار صادر کنندگان و تولیدکنندگان پسته قرار دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: با استفاده از پلاسما در دو بخش محصول و آب و خاک، می‌توانیم آفت پذیری را از بین ببریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان گفت: رقابت در بخش تولید بین کشور‌های مختلف، جدی است. پسته با اقلیم ما سازگار است و افزایش تولید و صادرات حق مردم و تولیدکنندگان است و باید همه جانبه از آن ها حمایت شود. باید فناوری‌های نوین را در اختیار فعالان بخش قرار دهیم تا با مانعی مواجه نشوند.

تجربه شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید