افزایش قیمت محصولات بدلیل کاهش تولید در بخش کشاورزی

افزایش قیمت محصولات بدلیل کاهش تولید در بخش کشاورزی

2 ماه پیش بازدید51

جلال محمودزاده، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس با اشاره به مشکلات در توزیع کالای اساسی در کشور، بیان کرد: دولت نظارت ناکافی بر توزیع کالای اساسی دارد. در حال حاضر رویکرد دولت بیشتر واردات محور است که این موضوع برخلاف اقتصاد مقاومتی و اسناد بالادستی است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه رویکرد واردات محور باعث می شود که در تامین و قیمت کالای اساسی دچار تزلزل بشویم، عنوان کرد: به عنوان مثال روزی قیمت یک کالا به شدت رشد می کند و کمبود پیدا می کند و در ماه بعد قیمت آن کالا افت خواهد کرد و این بدین دلیل است که توزیع و فروش کالا یک روند غیرعادی را طی می کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: در گذشته قیمت کالای اساسی بعد از گذشت ده سال هم تغییر پیدا نمی کرد اما متاسفانه قیمت برخی از کالا در شرایط فعلی روزانه تغییر می کند.

این نماینده مجلس اظهار کرد: دولت در تنظیم بازار کالای اساسی موفق نبوده و آن هم دلیل رها کردن تولید رخ داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد از ظرفیت مرغداری های ما خالی است این در حالی است که زیرساخت لازم را برای تولید داریم اما مرغدار ما جوجه ریزی نمی کند آن هم به این دلیل است که نهاده دامی وجود ندارد یعنی قیمت نهاده بسیار بالا رفته و مرغدار منابع لازم را برای خرید نهاده ندارد.

محمودزاده تصریح کرد: یک مرغدار برای اینکه بتواند یک مرغداری 20 هزار قطعه ای را جوجه ریزی کند حداقل به 2 میلیارد و 500 میلیون تومان نقدینگی نیاز دارد. متاسفانه بانک کشاورزی یک بانک تخصصی است اما تامین هزینه نمی کند و تسهیلات را در اختیار این بخش قرار نمی دهد. ان هم به این دلیل که بانک کشاورزی همواره طوری عمل کرده که بیشتر تسهیلات را به شرکت های دولتی زیر نظر جهاد کشاورزی اختصاص داده است یعنی چیزی معادل 70 درصد و تنها 30 درصد  را در اختیار کشاورزان قرار داده است و این مقدار بسیار ناچیز است. 

وی تاکید کرد: به همین دلیل یک سال است که آبیاری تحت فشار در کشور تعطیل است و اصلا کاری در این بخش انجام نشده است و اگر فردی بخواهد آبیاری تحت فشار داشته باشد، پرونده او را تحویل نمی گیرند. همچنین یک سال است که توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی تعطیل است.

همچنین وی ادامه داد: بنابراین ما تولید خوبی نداریم و عرضه هم سر جای خودش برقرار است، قیمت کالاها رشد اساسی پیدا کرده لذا اگر بخواهیم با واردات هم این مشکل را جبران کنیم باید بدانیم که دولت هم برای واردات پول زیادی ندارد. از این رو تولید و توزیع کالای اساسی به هیچ وجه در کشور رضایت بخش نیست. 

تجربه شما

اولین نفری باشید که نظر میدهید