زمان پژمردگی نشاهای بادمجان

محمد علیزاده 131 بازدید

سلام روزتون خوش. در خزانه فلفل دلمه ای، بعضی از نشاها پژمرده شده و از بین میرن. کوددهی و آبیاری به طور کامل انجام میشه. لطفا بررسی کنین که مشکل از کجاست. من برای اولین باره که خزانه تهیه کردم.

مهندس نسیبه گلبراری

کارشناس (بیماری و آفات گیاهی,گلخانه,تغذیه گیاهان)

سلام روزتون بخیر.

گیاه شما دچار بوته­میری شده است. عامل بیماری یک نوع قارچ خاکزی بوده که به ریشه، طوقه و ساقه گیاه حمله میکنه. از دلایل عمده این مشکل عبارت است از: آبیاری با آب سرد، رطوبت بالا، زهکشی ضعیف، عمق کاشت زیاد، کاشت بذر پیر در خاک های سرد و مرطوب و پایین بودن تهویه هوا. گیاه در اوایل رشد به این بیماری حساس بوده ولی با قویتر شدن سیستم ریشه و ساقه، نسبت به بیماری مقاومتر می­شود. برای مقابله با این بیماری ابتدا نشاهای آلوده را از خزانه خارج کرده و گیاهان را با سموم پریویکور، متالاکسیل، مفنوکسام، ریدومیل و مانکوزب محلول پاشی کنید.

برای جلوگیری از آلودگی مجدد باید بذرها را با قارچکش تیرام یا ویتاواکس ضدعفونی کرده و آبیاری را به اندازه کافی انجام دهید چون تداوم مرطوب بودن خاک و ریشه گیاه، احتمال انتقال بیماری را افزایش خواهد داد. اگر از سینی نشا استفاده می­کنین حتما قبل از کاشت، با استفاده از وایتکس 10 درصد، تمام سطوح ضدعفونی بشه. قبل از کاشت حتما خاک خزانه رو با آفتابدهی یا استفاده از سموم تدخینی، ضدعفونی کرده و از کودهای دامی پوسیده برای تقویت خاک استفاده کنین.

سربلند و پاینده باشید.

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: