ضعیف شدن گیاه اگلونما

امنه فرمانبر 361 بازدید

سلام وقت بخیر. گیاه اگلونمای من حدودا تا یک ماه پیش کاملا سالم و سرحال بود ولی جدیدا نوک برگ ها لوله میشه و از زیبایی گیاه کم کرده. به نظرتون باید خاک گلدان رو عوض کنم یا دچار آفت شده؟ در مورد تکثیر اگلونما هم لطفا توضیح بدین؟ ممنون.

مهندس نسیبه گلبراری

کارشناس (بیماری و آفات گیاهی,گلخانه,تغذیه گیاهان)

سلام وقت شما هم بخیر و شادی.

در واقع لوله ای شدن برگ های اگلونما یکی از مشکلات رایج نگهداری این گیاه در خانه به حساب میاد. شما باید علل مختلف رو بررسی کرده و مشکل رو برطرف کنین تا گیاه به حالت قبل برگرده. خشکی هوا و کمبود رطوبت یکی از دلایل این مشکل بوده و با سرد شدن هوا و روشن شدن وسایل گرمایشی این مشکل تشدید میشه. برای حل این مساله از دستگاه های بخور، ساختن جزیره و اسپری اطراف گیاه استفاده کنین. تا جایی که ممکن است گلدان دور از  وسایل گرمایشی قرار بگیره تا علاوه بر کمبود رطوبت، شوک دمایی نیز برای گیاه ایجاد میشه.

کمبود مواد غذایی نیز باعث لوله ای شدن برگ های گیاه میشه. اگلونما باید در فصل های رشد یعنی بهار و تابستان هر دو هفته یکبار و در فصل زمستان هر 40 تا 50 روز از کود مخصوص گیاهان اپارتمانی تغذیه بشه. اگر اصول تغذیه رعایت نشه، برگ گیاهان لوله ای شکل شده و شکل خاص خود رو از دست میده.

حتما خاک گلدان و برگ ها را بررسی کنین. چسبناک بودن، وجود تار عنکبوت، لکه های کوچک زرد، سفیدک یا حالت پودری از علائم وجود بیماری در گیاه شما بوده و هرچه سریعتر باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنین.

اما سوال دوم شما: اگلونما به وسیله قلمه های ساقه های برگدار یا ساقه های بدون برگ تکثیر میشه. قلمه های برگ دار را می­توان در آب و مخلوط ماسه و پرلیت و پیت ماس ریشه دار کرد. در کشت درون خاک، با کاور پلاستیکی رطوبت محیط را حفظ کرده و با رویش جوانه های جدید کاور را از روی قلمه ها برمیداریم. قلمه هایی که در آب ریشه دار میشه بعد از ریشه دهی کامل، در محیط کشت مناسب، کاشته شده و باید مراقب بود که ریشه ها به علت ترد بودن، صدمه نبینند. قلمه های بدون برگ رو هم مانند دیفن باخیا، به صورت افقی طوری که سه چهارم آن درون خاک باشد، در محیط کشت پیت و پیت ماس و پرلیت قرار بدهید.

اگر گیاه شما به اندازه کافی پاجوش و شاخه های مناسب دارد، می­تونید با تقسیم بوته هم، این گیاه رو تکثیر کنین. در واقع هر قسمت از پاجوش باید ریشه داشته باشد تا به راحتی درون گلدان جدید مستقر بشه. در ابتدا گیاه های جدید رو در نور غیرمستقیم قرار بدید و بعد از مستقر شدن در گلدان جدید به مکان مناسب انتقال بدید.

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: