مگس گیلاس

سلام.وقت بخیر .برای مبارزه با مگس گیلاس چکاری باید انجام بدم؟ و کدام حشره کش مناسبتره؟

محبوبه راد

کارشناس (گلخانه)

سلام.منطقه جغرافیایی و دما و رطوبت را بفرمایید، بهتر می توان راهنمایی کرد.

در پاییز حتما زمین رو شخم بزنین، اینکار در اطراف تنه درخت تاثیر زیادی در از بین رفتن آفت دارد چون آفتها بیشتر در اون قسمت زمستون گذرونی میکنند. از تله­های زرد رنگی که به استئارات آمونیوم آغشته هستند قبل از تغییر رنگ در رقم های دیررس باعث کاهش آلودگی میشود.

استفاده از پلاستیک یا توری در قسمت سایه انداز درخت باعث کاهش خروج حشره از خاک میشود، یا روی درخت رو با توریهایی که سوراخهای 3/1 میلیمتری دارند بپوشونید. علفهای هرز گرامینه را در قسمت سایه انداز درخت حذف نکنید چون ظهور آفت را به تاخیر میندازه.

استفاده از طعمه مسوم، برای اینکار محلول پروتئین هیدرولیزات ٪۳را به همراه سم مالاتیون ۳درهزار را مخلوط کنید  و با سمپاش تلمبه ای روی تنه درخت بپاشید. اینکار با توجه به خشک بودن هوا در زمان خسارت زدن آفت لازم هست سه مرتبه و با فاصله های 4 روزه تکرار کنید. اولین مرحله، سه روز بعد از ظهور اولین حشره کامل هست. درصورتی که پروتیئن هیدرولیزات در دسترس نبود از ملاس چغندر قند میتونید استفاده کنید. فقط غلظت اون رو تا دوبرابر (6 در هزار) افزایش بدین.

سم پاشی با مالاتیون 40 درصد 1 در هزار و مالاتیون 57 درصد به مقدار 2 در هزار در زمان تغییر رنگ میوه در ارقام دیرس از سبز به زرد و یا محلول پاشی تنه درخت تا 2 متر با اسپینوساد در سه نوبت نتیجه بسیار خوبی در کنترل آفت دارد.

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: