زمان علت زرد شدن برگ سانسوریا

مریم بوداغی 331 بازدید

با سلام و عرض ادب خدمت شما. حدودا دو ماه پیش این گیاه رو از گلفروشی خریدم ولی حدودا از 3 هفته پیش کم­ کم نوک برگ های گیاه شروع به سوختن کرده و حالت بدی به گیاه داده. مشکل گیاه من از کجاست و اگر بخوام تکثیرش کنم، چه روشی را پیشنهاد میدید؟

مهندس نسیبه گلبراری

کارشناس (بیماری و آفات گیاهی,گلخانه,تغذیه گیاهان)

 سلام وقت شما هم بخیر. دوست عزیز سوختگی برگ سانسوریا دلایل مختلفی داره.

1- برا اثر خشکی خاک و تشنه بودن گیاه، نوک برگ ها حالت سوخته پیدا میکنه. برای آبیاری هر زمان خاک گلدان شما به اندازه یک بند انگشت خشک بود و وقتی دست خودتون رو درون خاک قرار دادید و خاک به آن نچسبید، بهترین زمان برای آبیاری است. حتما گیاه را سیراب کنید به طوری که آب از زهکش گلدان خارج بشه.

2- پایین بودن رطوبت نسبی و بالا بودن دمای محیط، از عوامل مهم سوختگی نوک برگ سانسوریاست. برای تامین رطوبت از دستگاه تولید بخار یا از جزیره (برای ساختن جزیره از یک سطح مسطح استفاده کرده و با قرار دادن چند سنگریزه و ریختن آب جزیره تشکیل میشه. بعد گلدان رو بر روی سنگ ها قرار میگیره) استفاده کنید.

3- نور مستقیم و بیش از حد، از عوامل موثر در سوختگی برگ­هاست و حتما گیاه را از مکان پرنور به مکانی با نور متوسط انتقال بدید.

برای تکثیر گیاه، باید از برگ­های سالم استفاده بشه تا اگر مشکلی وجود داشت به قلمه­ها انتقال پیدا نکنه. برگ ها را به قسمت های حدودا 10 سانتیمتری تقسیم کنین و حتما در نظر داشته باشید که سر و انتهای قلمه در کدام طرفه که در زمان قرار داد داخل بستر کاشت، درست قرار بگیره. بعد از ترمیم و خشک شدن محل برش، قلمه­ها را در ترکیبی از ماسه و پرلیت قرار بدید. آبیاری منظم و پوشاندن گلدان با کاور پلاستیکی (جهت حفظ رطوبت محیط) به ریشه­دهی سریع­تر کمک می­کنه. تقریبا بعد از 2 تا 3 هفته ریشه ­ها ظاهر شده و می­توان به گلدان­های مجزا انتقال داده بشه.

اگر گیاه شما ابلق بود، برای حفظ این ویژگی باید قلمه ها را مثل شکل زیر برش داده تا بیشتر ریشه­ ها از قسمت ابلق تشکیل بشه و گیاه حاصل هم، به شکل ابلق باشه در غیر این صورت و با برش صاف، گیاه حاصل به احتمال زیاد، به رنگ سبز خواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: