لوله ای شدن برگ زاموفیلیا

مرجان محمدی 303 بازدید

درود خدمت شما مشاور گرامی. برگ های گیاه زاموفیلیا حالت قبلی خودش را از دست داده و به شکل لوله ای درآمده، به نظر شما مشکل گیاه چیه؟ کوددهی هم مرتب انجام می شه و نشانه ای از آفات رو روی برگ ها نمی ­بینم.

دورد خدمت شما دوست عزیز.

عوامل مختلفی در تشکیل این مشکل نقش داره. یکی از عوامل مهم آبیاری گیاه بوده به طوری که آبیاری بیش از حد و آبیاری کم هر دو دلیلی برای لوله ای شدن هستند. وقتی گیاه دچار کم آبی میشه برای حفظ رطوبت باقیمانده در برگ ها، به صورت لوله­ای جمع شده تا از اتلاف آب جلوگیری کنه. در آبیاری بیش از حد نیز، ریشه گیاه دچار مشکل شده و این تنش موجب اختلال در رشد و عملکرد برگ میشه. پس در اولین قدم خاک گلدان را بررسی کنین و فقط در صورت لزوم آبیاری انجام بشه.

این گیاه تقریبا سایه دوسته و اگر نور محل قرارگیری بیش از اندازه باشه، به دلیل افزایش تعریق و تعرق، گیاه رطوبت را از دست میده و برگ­ها برای حفظ رطوبت، حالت لوله ای پیدا کرده و برای حفظ خودش تلاش می­کنه.. پس گیاه را در طی چند روز به مرور، در شرایط مناسب­تری قرار بدید.

مشکل گیاه شما بیشتر در فصل سرد مشاهده میشه چون رطوبت محیط به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی، به شدت کاهش پیدا می­کنه. برای تامین رطوبت به هیچ عنوان روی برگ، اسپری نکنید چون محل مناسبی برای رشد عوامل بیماریزا میشه و مشکل گیاهتون دو برابر میشه پس برای بالا بردن رطوبت محیط، از جزیره یا رطوبت سازهای خانگی استفاده کنید.

آفات نیز یکی دیگر از عوامل این مشکل بوده ولی در بیشتر موارد لوله ای شدن را در یک تا سه برگ مشاهده میشه. اگر روی برگ ها چسبناکه یا سوراخ های ریزی دیدید، حتما شته­ها به گیاه شما حمله کرده. برای حل این مشکل می­توان از سموم مالاتیون و دیازینون استفاده کنید. 

امیدوارم گیاهتون دوباره شاد و سرحال بشه.

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: