لکه سیاه روی برگ گل رز

سلام وقتتون بخیر. سوالی در مورد گل رز داشتم. گل رز من مدتیه روی بعضی برگ ها، نقاط تیره و سیاهی تشکیل شده. علتش چیه و این که در باغچه و در مکانی که افتاب خوبی داره، کاشته شده. لطفا راه درمان رو به من بگین.

مهتاب صالحی

کارشناس (بیماری و آفات گیاهی,انبارداری,تغذیه گیاهان)

درود خدمت شما دوست عزیز.

علائم موجود روی برگ نشان دهنده بیماری لکه سیاهه که یکی از بیماری های شایع در گیاهان رز بوده و با رعایت یکسری نکات گل شما دوباره سلامت و زیبا میشه. اولین قدم هرس بخش های آلوده و سوزاندن آنهاست. هیچ وقت قسمت های بیمار و هرس شده را در باغچه رها نکین. اگر بیماری فقط در بخش کوچکی از گل شما وجود داره میتونید با قارچکش های ارگانیک این مشکل رو حل کنین. 10 گرم جوش شیرین، 2 قاشق غذاخوری روغن نباتی، 1 تا 2 قاشق مایع دستشویی را در 4 لیتر آب حل کرده و هر 7 روز روی گل ها اسپری کنید. با این کار تا حد زیادی مشکل شما حل خواهد شد. اگر بعد از دو هفته علائم جدید مشاهده کردید بهتر است از قارچکش های شیمیایی مثل مانکوزب، بنومیل، بردوفیکس با نسبت مناسب برای از بین بردن لکه سیاه استفاده کنید.

برای جلوگیری از شروع دوباره این بیماری، از ریختن آب بر روی برگ ها جدا خودداری کنید و شاخه های اضافه را در زیر گیاه جمع کرده و از دسترس گیاه دور کنین.

امیدوارم شاد و پیروز باشید.

لطفا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید

فایل با فرمت های ( 'gif','jpg','png', 'jpeg', 'pdf', 'mp4', 'mkv' ) قابل آپلود می باشد.
فایل های پیوست: